A köröm elváltozásai a legtöbben nem tekintik betegségnek, holott a tünetek mögött akár komoly betegség is meghúzódhat. Kialakulhat akkut vagy krónikus fertőzés is. Az első jelentkező tüneteknél legtöbbször magunk akarjuk a tüneteket kezelni. De jól van ez így? Könnyen előfordul,hogy így sajnos árthatunk a már jelenlegi helyzeten is.
A kézköröm sok belgyógyászati betegségnek tart tükröt.Minden ami megjelenik a körmön, vissza lehet következtetni, hogy mikor és miért alakult elváltozás a körmön. Tudnunk kell, hogy nem a köröm változik meg, hanem az anyaga, amely a körmöt elő állítja. A köröm egy hónap alatt 1,5 mm-t nő. Ha korábban történt egy sérülés,nagyjából tudunk következtetni,hogy körülbelül mikor sérült meg a köröm.
A körmünk megmutatja ha vashiányban, vitaminhiányban szenvedünk. Az A vitamin hiány gyakran előfordul a körmünkön. Kis mennyiségben hámvédő szerepe van, de nagy mennyiségben, könnyen berepedezik a köröm. Bizonyos gyógyszerek köröm növekedési problémát válthatnak ki, és a sok vitamin bevitel gyorsíthatja a köröm növekedését.
Meglehetősen gyakori az akkut, bakteriális körömágygyulladás, amely fájdalommal jár. A gombás fertőzés érintheti a körömágyat. Lilás, általában makacs hosszú ideig tart és már megjelenik a köröm hullámozottsága. Míg a kézkörmöt a sarjadzó gombák, a lábkörmöknél a fonalas gombák játszanak nagy szerepet. Mi magunk is tudunk indukálni fertőzést, pl. egy zselés műköröm esetében folyamatosan vizsgálni kell, hogy az anyag alá nem szivárgott víz. Ebben az esetben a köröm színe zöldessé árnyékolódik. De az átlagnál jobban levágott köröm esetében is előfordulhat a köröm gomba, mert a vékony védő hártyát, amely a körmöt védi folyamatosan elvágjuk, akkor is kialakulhat köröm gombásodás.